Пожежа в квартирі, будинку - як боротися підручними засобами
Що робити при пожежі поки не приїхали пожежники
Основні правила протипожежної безпеки у квартирі

Боротьба з пожежею підручними засобами

За статистикою зі 100% всієї кількості пожеж, 80% припадає на пожежі в житлових приміщеннях. І це не дивно. Адже сучасні квартири перенасиченні меблями з легкозаймистих матеріалів, електроприладами. А більшість громадян не знають навіть базових правил протипожежної безпеки. Тому наражають на небезпеку не тільки себе, а й своїх сусідів.

Найпоширеніші причини виникнення пожежі у квартирі:

 • паління в ліжку (особливо небезпечно, коли людина засинає з сигаретою в руці);
 • несправність проводки чи електроприладів (пожежа внаслідок короткого замикання);
 • користування вдома відкритим вогнем та пустощі дітей;
 • порушення правил експлуатації газового обладнання.

Особливо небезпечним є виникнення пожежі в багатоповерхівках – полум’я може швидко поширитися на всі квартири. Щоб цього не сталося, потрібно знати, як і чим можна загасити полум’я у власній домівці, або хоча б стримати його поширення до приїзду пожежників.

Найдієвіший варіант уникнення подібних ситуацій – звернутися до спеціалістів підприємства «Пожсервіс Закарпаття». Ми зробимо детальний аналіз приміщення, врахувавши його особливості, підберемо якісний протипожежний захист, який спрацює ще на етапі займання. Сучасні системи пожежогасіння зможуть миттєво зупинити полум’я, не давши йому жодного шансу для поширення.

Дії під час виявлення пожежі та її припинення підручними засобами

У разі виникнення пожежі, необхідно одразу дзвонити в рятувальну службу 101. Не панікувати. Як правило, пожежа починається з невеликого осередку займання, тому гасити її можна спробувати самому, аби не гаяти час. Якщо у Вас немає спеціальних засобів для знешкодження вогню – це можна зробити за допомогою підручних засобів.

Потрібно запам’ятати – поширенню пожежі сприяють вентиляції, відчинені двері й вікна ‒ через них надходить повітря. Ось чому не можна рятуватися, розбиваючи вікна та залишаючи двері відчиненими(окрім випадків, коли необхідно рятувати людей).

Якщо полум’я виявлено та захопило значну площу, а засобів для гасіння недостатньо або їх неможливо використати в даних обставинах (висока температура, сильне задимлення), задля запобігання поширенню вогню до приїзду рятувальної служби, необхідно, по можливості, щільно закрити вікна та двері.

Якщо пожежа виникла тільки в одній і кімнаті й не вийшла за її межі – необхідно почати гасити водою осередок займання, а потім предмети, що стоять навколо. Головна умова успішного гасіння – вода повинна доставлятися безперервно з найменш можливими проміжками часу. Як правило, чим більше залучено людей до пожежогасіння, тим більше шансів зупинити вогонь.

У випадку займання стін на яких є шпалери, килими, деревина – воду необхідно лити на верхню частину стіни. Тоді вона, стікаючи, зможе охопити більшу площу для гасіння вогню. Текстильні предмети (одяг, штори) потрібно гасити на підлозі водою.

У разі, якщо двері в кімнату, де загорілося полум’я, зачинені – ні в якому разі не можна відкривати їх різко. У закритому приміщенні без доступу повітря полум’я горить не так активно. При відкриванні дверей до кімнати надійде свіжий кисень з повітря і це збільшить інтенсивність горіння. Для початку необхідно підготувати засоби для гасіння пожежі, обличчя прикрити вологою тканиною. Тоді можна обережно відкрити двері та приступити до знешкодження полум’я.

Бензин, мастило чи будь-які інші легкозаймисті речовини заборонено поливати водою. Бо вони легші за воду і піднімаючись на її поверхню, збільшують площу займання, розтікаючись з водою. Легкозаймисті речовини необхідно гасити піском, землею (наприклад, з вазонів), щільними тканинами, ковдрами чи пальтами (тільки не з синтетичних матеріалів), попередньо змоченими водою.

Якщо горять електроприлади або проводка – спочатку потрібно знеструмити квартиру або вимкнути з розетки прилад, що горить. А тоді вже приступати до гасіння водою або текстильними матеріалами.

Отже, зробимо висновки. З підручних засобів для пожежогасіння підійдуть:

 • цупкі не синтетичні тканини, ковдри, килими, штори, навіть верхній одяг;
 • земля з вазонів;
 • вода.

Головна ціль – максимально зупинити поширення полум'я, локалізувати його до приїзду пожежників.

Основні правила протипожежної безпеки у квартирі

Пожежі легше запобігти, аніж потім ліквідувати її. Це зробити не важко, дотримуючись простих правил:

 • легкозаймисті речовини, сірники повинні бути сховані якнайдалі від дітей;
 • не використовуйте вдома відкритого вогню: феєрверки, свічки, бенгальські вогні й т.д.;
 • не зберігайте вдома вибухонебезпечних предметів;
 • не користуйтеся несправними електроприладами;
 • не залишайте увімкненими електроприлади без нагляду;
 • не порушуйте правил експлуатації газових котлів та колонок;
 • не залишайте без нагляду включену плиту;
 • не можна кріпити до ламп розжарювання саморобні торшери та люстри;
 • після використання не забувайте вимикати праску, кип’ятильник;
 • користуйтеся тільки якісними обігрівачами, не накривайте їх;
 • не паліть у квартирі, а тим більше в ліжку;
 • при виході з дому вимикайте електроприлади з розетки, перевірте декілька разів чи все вимкнуто;
 • якщо Ви відсутні вдома значний період часу, наприклад, поїхали у подорож, необхідно перекрити газ і знеструмити квартиру;
 • проведіть дітям інструктаж з протипожежної безпеки, поясніть в чому небезпека вогню і власним прикладом покажіть, як дотримуватися правил пожежної безпеки вдома.

Ці правила не складні, їх легко дотримуватися самому та навчити своїх дітей. Адже прості речі рятують життя. Ви повинні розуміти, що відповідаєте не лише за своє життя та майно, а й за людей, що вас оточують.

Розуміючи, наскільки серйозною проблемою є пожежа, та до яких неприємних наслідків вона може призвести, Ви зможете захистити свій дім від надзвичайної ситуації. Звертайтеся до спеціалістів «Пожсервіс Закарпаття» та встановлюйте систему протипожежного захисту. Після цього Ваш будинок буде під цілодобовим наглядом професіоналів. Сучасні системи пожежної сигналізації, пожежогасіння та протидимного захисту працюють в тандемі задля Вашої безпеки, а ми маємо багаторічну практику проектування та монтажу подібних систем і готові надати професійну консультацію та втілити протипожежний захист на практиці.

Твітнути

Слідкуйте за нами